Kapliczki, figury i krzyże przydrożne - album zdjęć
Ponidzkie figury
Piasek Mały
Piasek Mały
Piasek Mały gm. Solec-Zdrój, pow. buski, woj. świętokrzyskie (fot. 2012).

Chrystus Frasobliwy (Miłosierny) z 1884 r. koło Piasku Małego. Zobacz zbliżenie Frasobliwego.
Piasek Mały
Kików
Kików
Kików w gm. Solec-Zdrój pow. buski woj. świętokrzyskie (fot. 2012).
Kolumna pasyjna z końca XVII w.
Kików
Zborów
Zborów
Zborów w gminie Solec-Zdrój pow. buski woj. świętokrzyskie (fot. 2012).
Figura Chrystusa Frasobliwego z 1790 r., wykonana z charakterystycznego dla Ponidzia surowca - wapienia pińczowskiego zwanego Pińczakiem.
Zborów
Kików
Kików
Kików gm. Solec-Zdrój, pow. buski, woj. świętokrzyskie (fot. 2012).

Chrystus Frasobliwy na kolumnie. Figura z 1686 r., z czasów gdy ponidzki ośrodek kamieniarski z centrum w Pińczowie, nie był już centrum sztuki rzeźbiarskiej w Polsce jak za czasów Santiego Gucci, ale nadal był prężny i nie stracił jeszcze łączności ze sztuką historyczną, stając się zagłębiem kamieniarstwa ludowego.
Kików
Strożyska
Strożyska
Strożyska gm. Nowy Korczyn, powiat buski, woj. świętokrzyskie (fot. 2012).

Ikonograficzna wersja Chrystusa Frasobliwego wywodząca się z przedstawienia go ze związanymi rękoma. Spotykana w Świętokrzyskiem. 1696. Zobacz dokładniej figurę Frasobliwego.
Strożyska
Wełnin
Wełnin
Chrystus Frasobliwy koło Wełnina (gm. Solec-Zdrój, pow. buski, woj. świętokrzyskie) obserwuje z kolumny trakt królewski z Krakowa do Wilna przez Sandomierz i Lublin od 1734 r. Czasy świetności drogi dawno już wtedy minęły, z powodu przeniesienia królewskiej siedziby na mazowiecką prowincję, ale pomimo to, przez prawie 300 lat, "Frasuś" z pewnością miał na co patrzeć (fot. 2012).
Zobacz całą kapliczkę.
Wełnin
Żuków
Żuków
Żuków gm. Solec-Zdrój, pow. buski, woj. świętkorzyskie (fot. 2012).

Charakterystyczne dla Ponidzia kolumny z figurami. Tu, na starszej (prawdopodobnie XIX w.) kolumnie z kapitelem w porządku korynckim, współczesny (1997) Chrystus Frasobliwy. Rzeźbę wykonała Helena Krysiak, nawiązując do ponidzkich wizerunków Frasobliwego na kolmnach z XVII i XVIII w. Zobacz bliżej figurę Frasobliwego.
Żuków