Kapliczki, figury i krzyże przydrożne - album zdjęć
św. Jan Nepomucen
Drewniane figury św. Jana Nepomucena
Folder
Drewniane figury św. Jana Nepomucena
Pomniki św. Jana Nepomucena
Folder
Pomniki św. Jana Nepomucena
Nowogród
Nowogród
Kapliczka brogowa ze św. Janem Nepomucenem w skansenie w Nowogordzie w powiecie łomżyńskim (fot. 2001).
Kapliczka i rzeźba są kopią obiektów ze wsi Tarnowo, w gm. Miastkowo, w pow. łomżyńskim. Następne zdjęcie, to zdjęcie kapliczki w Tarnowie, a zdjęcia i opis rzeźb z obu kapliczek do zobaczenia w galerii: drewniane figury św. Jana Nepomucena pod nazwą "Tarnowo i Nowogród".
Nowogród
Tarnowo
Tarnowo
Tarnowo gm. Miastkowo, pow. łomżyński, woj. podlaskie (fot. 2001).
Kapliczka brogowa z figurą św. Jana Nepomucena ufundowana w 1839 r. przez miejscowych dziedziców Ciemieniewskich. Oczywiscie kapliczka była wielkorotnie odnawiana i zmieniała swój wyglad, np. poprzedni dach był blaszany. Bardzo możliwe, że rzeźba św. Jana jest starsza od kapliczki gdyż ma cechy barokowe i jest to barok historyczny a nie tzw. barok ludowy. Kapliczka i rzeźba stały się wzorem dla kapliczki i figury św. jana Nepomucena w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie (zobacz poprzednie zdjęcie). Zdjęcia i opis rzeźb z obu kapliczek do zobaczenia w galerii: drewniane figury św. Jana Nepomucena pod nazwą "Tarnowo i Nowogród".
Tarnowo
Laski (łomżyński, podlaskie)
Laski (łomżyński, podlaskie)
Kapliczka domkowa na Kurpiach, z ludową rzeźbą św. Jana Nepomucena.
Laski (łomżyński, podlaskie)
Niwiski (siedlecki, mazowieckie)
Niwiski (siedlecki, mazowieckie)
Niwiski gm. Mokobody, pow. siedlecki, woj. mazowieckie (fot. 2001).

Klasycystyczna kapliczka z początku XIX w. ze 100 lat młodszą, ludową, drewnianą figurą św. Jana Nepomucena. Zobacz zdjęcie rzeźby.
Niwiski (siedlecki, mazowieckie)
Chlewiska
Chlewiska
Chlewiska pow. szydłowiecki, woj. mazowieckie (fot. 2003).
Kapliczka brogowa z figurą św. Jana Nepomucena na wyspie. Rzeźba pochodzi prawdopdobnie z ok. poł. XIX w. Następne zdjęcie to ta sama kapliczka w 1935 r.
Chlewiska
Przypisówka (lubartowski, lubelskie)
Przypisówka (lubartowski, lubelskie)
Przypisówka gm. Firlej. pow. lubartowski, woj. lubelskie (fot. 2017).

Kapliczka z rzeźbą św. Jana Nepomucena. Według Katalogu zabytków sztuki w Polsce, kapliczka z przełomu XIX/XX w., natomiast rzeźba starsza - z pocz. XIX w. Według ustnego przekazu mieszkańców, w czasie II wojny światowej w kapliczce ukrywano broń. Zobacz rzeźbę.
Przypisówka (lubartowski, lubelskie)
Dryszczów (chełmski, lubelskie)
Dryszczów (chełmski, lubelskie)
Dryszczów w gm. Żmudź, w pow. chełmskim, w woj. lubelskim (fot. 2018).

Kapliczka domkowa nad źródłem, z drewnianą rzeźbą św. Jana Nepomucena z 1857 r. Zobacz rzeźbę.
Dryszczów (chełmski, lubelskie)
Uchanie (hrubieszowski, lubelskie)
Uchanie (hrubieszowski, lubelskie)
Uchanie pow. hrubieszowski woj. lubelskie (fot. 2018).

Czworoboczna kapliczka domkowa z I poł. XIX w., z arkadowymi otworami i kopulastym daszkiem, krytym blachą. Wewnątrz rzeźba św. Jana Nepomucena o charakterze barokowo-ludowym, z tego samego okresu. Zobacz rzeźbę św. Jana Nepomucena.
Uchanie (hrubieszowski, lubelskie)
Ciosmy
Ciosmy
Ciosmy w pow. biłgorajskim, w woj. lubelskim (fot. 2014).
Brogowa kapliczka z 1892 r. ze św, Janem Nepomucenm. Kapliczka stanowi przykład jak kapliczka brogowa zmienia się w domkową. Kapliczka ma tylną ścianę, a ścianki boczne są do połowy wtórnie oszalowane deskami. Pod przednim okapem na desce stanowiącej arkadowy łuk, wyryty jest napis: "Sławetni fundatorowie Jan Maksym Jan Ciosman roku 1892. Oczywiście w trakcie swojej historii kapliczka przechodziła przeobrażenia przy okazji remontów. Jeszcze niedanawno daszek był z eternitu, a teraz jest z blachy. Pierwotnie pokrycie stanowił drewniany gont. Daszek wieńczy sterczyna, a na niej metalowy konturowy krzyżyk. Drewniana, ludowa rzeźba św. Jana Nepomucena pochodzi prawdopdobnie równnież z końca XIX w. Święty trzyma w rękach palmę. Pierwotnie trzymał też prawdopodobnie krzyż. Zobacz zdjęcie rzeźby.
Ciosmy
Brzeźnica Książęca
Brzeźnica Książęca
Brzeźnica Książęca gm. Niedźwiada, pow. lubartowski, woj. lubelskie (fot. 2017).

Z lewej stara kapliczka przy mostku na rzece Piskornicy, w której niegdyś była ludowa rzeźba św. Jana Nepomucena. Z prawej kapliczka z końca XX w. i z tegoż czasu św. Jan Nepomucen nawiązujący do ludowych rzeźb (na rzeźbie napis Jan Nepomucen, Gniew i inicjały ZP). Zobacz rzeźbę.
Brzeźnica Książęca
Głębokie
Głębokie
Głębokie gm. Uścimów, pow. lubartowski, woj. lubelskie (fot. 2017).

Kapliczka nad stawem Głębokie z figurą św. Jana Nepomucena z 2007 r., autorstwa Hieronima Wołowicza z Głębokiego. Figura stała wcześniej koło Starego Uścimowa nad stawem Żydówka, na skrzyżowaniu dróg (do Ostrowa Lubelskiego, Jedlanki i Uścimowa). W miejscu tym była niegdyś kapliczka słupowa z XVIII-wieczną rzeźbą św. Jana Nepomucena, ale kilkadziesiąt lat temu została zabrana do muzeum w Chełmie. Po postawieniu nad Źydówką, w 2015 r., słupa z płaskorzeźbami Chrystusa Frasobliwego i św. Jana Nepomucena, autorstwa Tomasza Dudzika z Jabłonia, kapliczka z figurą została przeniesiona w obecne miejsce. Zobacz bliżej rzeźbę św. Jana Nepomucena.
Głębokie
Stary Uścimów
Stary Uścimów
Stary Uścimów pow. lubartowski, woj. lubelskie (fot. 2017).

Słup z płaskorzeźbami Chrystusa Frasobliwego i św. Jana Nepomucena, autorstwa Tomasza Dudzika z Jabłonia, ustawiony w 2015 r. nad stawem Żydówka. W miejscu tym była niegdyś kapliczka słupowa z XVIII-wieczną rzeźbą św. Jana Nepomucena, ale kilkadziesiąt lat temu została zabrana do muzeum w Chełmie. Do niedawna stała tu kapliczka brogowa z rzeźbą św. Jana Nepomucena z 2007 r. autorstwa Hieronima Wołowicza, przeniesiona do Głębokiego (zobacz poprzednie zdjęcie pod nazwą Głębokie).
Stary Uścimów