Kapliczki, figury i krzyże przydrożne - album zdjęć
Kapliczki brogowe
Nowogród
Nowogród
Kapliczka brogowa ze św. Janem Nepomucenem w skansenie w Nowogordzie w powiecie łomżyńskim (fot. 2001).
Kapliczka i rzeźba są kopią obiektów ze wsi Tarnowo, w gm. Miastkowo, w pow. łomżyńskim. Następne zdjęcie, to zdjęcie kapliczki w Tarnowie, a zdjęcia i opis rzeźb z obu kapliczek do zobaczenia w galerii: drewniane figury św. Jana Nepomucena pod nazwą "Tarnowo i Nowogród".
Nowogród
Tarnowo
Tarnowo
Tarnowo gm. Miastkowo, pow. łomżyński, woj. podlaskie (fot. 2001).
Kapliczka brogowa z figurą św. Jana Nepomucena ufundowana w 1839 r. przez miejscowych dziedziców Ciemieniewskich. Oczywiscie kapliczka była wielkorotnie odnawiana i zmieniała swój wyglad, np. poprzedni dach był blaszany. Bardzo możliwe, że rzeźba św. Jana jest starsza od kapliczki gdyż ma cechy barokowe i jest to barok historyczny a nie tzw. barok ludowy. Kapliczka i rzeźba stały się wzorem dla kapliczki i figury św. jana Nepomucena w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie (zobacz poprzednie zdjęcie). Zdjęcia i opis rzeźb z obu kapliczek do zobaczenia w galerii: drewniane figury św. Jana Nepomucena pod nazwą "Tarnowo i Nowogród".
Tarnowo
Żabie
Żabie
Żabie (dziś Wierchowina) na Pokuciu.
Kapliczka huculska. Zdjęcie z 1936, autor Henryk Poddębski (1890-1945).
Żabie
Nowe Brzesko
Nowe Brzesko
Nowe Brzesko w pow. proszowickim, w woj. małopolskim (fot. 2012).
Rzeźba św. Floriana pochodzi z 2 poł. XVIII w. Opis historii figury i kapliczki na stronie: "Brogowa kapliczka św. Floriana w Nowym Brzesku" .
Nowe Brzesko
Chlewiska
Chlewiska
Chlewiska pow. szydłowiecki, woj. mazowieckie (fot. 2003).
Kapliczka brogowa z figurą św. Jana Nepomucena na wyspie. Rzeźba pochodzi prawdopdobnie z ok. poł. XIX w. Następne zdjęcie to ta sama kapliczka w 1935 r.
Chlewiska
Chlewiska
Chlewiska
Chlewiska pow. szydłowiecki, woj. mazowieckie (fot. z 1935 r.)
Kapliczka brogowa i figura św. Jana Nepomucena, prawdopodobnie z ok. poł. XIX w. Poprzednie zdjęcie przedstawia kapliczkę w 2003 r.
Chlewiska
Powiat opatowski
Powiat opatowski
Kapliczka brogowa ze św. Janem Nepomucenem w powiecie opatowskim (fot. T. Chrzanowski, przed 1958 r. ) Zdjęcie z książki Tadeusz Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, Warszawa, Pax, 1958.
Powiat opatowski
Bałtów
Bałtów
Bałtów pow. ostrowiecki, woj. świętokrzyskie (fot. przed 1939).
Kapliczka brogowa ze św. Janem Nepomucenem. Kapliczka i rzeźba pochodzą z XIX w.
Bałtów
Ciotusza Nowa
Ciotusza Nowa
Ciotusza Nowa gm. Susiec, pow. tomaszowski, woj. lubelskie (fot. 2001).
Kapliczka brogowa ze św. Stanisławem z początku XX w. Opis kapliczki w artykule: "Kapliczka brogowa św. Stanisława w Ciotuszy Nowej".
Ciotusza Nowa
Modryniec
Modryniec
Modryniec gm. Mircze, pow. hrubieszowski, woj. lubelskie
Modryniec
Ciosmy
Ciosmy
Ciosmy w pow. biłgorajskim, w woj. lubelskim (fot. 2014).
Brogowa kapliczka z 1892 r. ze św, Janem Nepomucenm. Kapliczka stanowi przykład jak kapliczka brogowa zmienia się w domkową. Kapliczka ma tylną ścianę, a ścianki boczne są do połowy wtórnie oszalowane deskami. Pod przednim okapem na desce stanowiącej arkadowy łuk, wyryty jest napis: "Sławetni fundatorowie Jan Maksym Jan Ciosman roku 1892. Oczywiście w trakcie swojej historii kapliczka przechodziła przeobrażenia przy okazji remontów. Jeszcze niedanawno daszek był z eternitu, a teraz jest z blachy. Pierwotnie pokrycie stanowił drewniany gont. Zobacz zdjęcie rzeźby.
Ciosmy
Flisy
Flisy
Flisy gmina Dzwola, powiat janowski, województwo lubelskie (fot. 2014).
Mała kapliczka brogowa w Lasach Janowskich.
Flisy
Bidaczów Stary
Bidaczów Stary
Bidaczów Stary gm. Biłgoraj, pow. biłgorajski, woj. lubelskie (fot. 2014).
Kapliczka brogowa, niektórzy stwierdzają, że już domkowa ufundowana została po I wojnie światowej przez gospodarza ze wsi, Tomasza Rączkę. Mieszkańcy nie pomiętają jaka figura była niegdyś w kapliczce i kiedy zniknęła, chociaż twierdzą, że już przed II wojną światowową budziła zainteresowanie "jakichś grubych panów", którzy robili jej rysunki. Współcześnie mieści się w niej ołtarzyk z typowymi dewocjonaliami.
Bidaczów Stary
Głębokie
Głębokie
Głębokie gm. Uścimów, pow. lubartowski, woj. lubelskie (fot. 2017).

Kapliczka nad stawem Głębokie z figurą św. Jana Nepomucena z 2007 r., autorstwa Hieronima Wołowicza z Głębokiego. Figura stała wcześniej koło Starego Uścimowa nad stawem Żydówka, na skrzyżowaniu dróg (do Ostrowa Lubelskiego, Jedlanki i Uścimowa). W miejscu tym była niegdyś kapliczka słupowa z XVIII-wieczną rzeźbą św. Jana Nepomucena, ale kilkadziesiąt lat temu została zabrana do muzeum w Chełmie. Po postawieniu nad Źydówką, w 2015 r., słupa z płaskorzeźbami Chrystusa Frasobliwego i św. Jana Nepomucena, autorstwa Tomasza Dudzika z Jabłonia, kapliczka z figurą została przeniesiona w obecne miejsce. Zobacz bliżej rzeźbę św. Jana Nepomucena.
Głębokie