Kapliczki, figury i krzyże przydrożne - album zdjęć
Chrystus Frasobliwy
Piasek Mały
Piasek Mały
Piasek Mały gm. Solec Zdrój, powiat buski, woj. świętokrzyskie (fot. 2012).

Chrystus Frasobliwy z 1884 r. Zobacz zdjęcie całej kapliczki.
Piasek Mały
Kików
Kików
Kików gm. Solec-Zdrój, pow. buski, woj. świętokrzyskie (fot. 2012).

Chrystus Frasobliwy na kolumnie. Figura z 1686 r., z czasów gdy ponidzki ośrodek kamieniarski z centrum w Pińczowie, nie był już centrum sztuki rzeźbiarskiej w Polsce jak za czasów Santiego Gucci, ale nadal był prężny i nie stracił jeszcze łączności ze sztuką historyczną, stając się zagłębiem kamieniarstwa ludowego.
Kików
Strożyska
Strożyska
Strożyska gm. Nowy Korczyn, powiat buski, woj. świętokrzyskie (fot. 2012).

Ikonograficzna wersja Chrystusa Frasobliwego wywodząca się z przedstawienia go ze związanymi rękoma. Spotykana w Świętokrzyskiem. 1696. Zobacz całą kapliczkę.
Strożyska
Żuków
Żuków
Żuków gm. Solec-Zdrój, pow. buski, woj. świętkorzyskie (fot. 2012).

Charakterystyczne dla Ponidzia kolumny z figurami. Tu, na starszej (prawdopodobnie XIX w.) kolumnie z kapitelem w porządku korynckim, współczesny (1997) Chrystus Frasobliwy. Rzeźbę wykonała Helena Krysiak, nawiązując do ponidzkich wizerunków Frasobliwego na kolmnach z XVII i XVIII w. Zobacz całą kolumnę.
Żuków
Zborów
Zborów
Zborów w gminie Solec-Zdrój pow. buski woj. świętokrzyskie (fot. 2012).
Figura Chrystusa Frasobliwego z 1790 r., wykonana z charakterystycznego dla Ponidzia surowca - wapienia pińczowskiego zwanego Pińczakiem.
Zborów
Wełnin
Wełnin
Chrystus Frasobliwy koło Wełnina (gm. Solec-Zdrój, pow. buski, woj. świętokrzyskie) obserwuje z kolumny trakt królewski z Krakowa do Wilna przez Sandomierz i Lublin od 1734 r. Czasy świetności drogi dawno już wtedy minęły, z powodu przeniesienia królewskiej siedziby na mazowiecką prowincję, ale pomimo to, przez prawie 300 lat, "Frasuś" z pewnością miał na co patrzeć (fot. 2012).
Zobacz całą kapliczkę.
Wełnin
Brodziaki
Brodziaki
Brodziaki koło Biłogoraja w woj. lubelskim (fot. 2013).
Ludowa rzeźba Chrystusa Frasobliwego z 1840 r. Chrystus opiera łokieć na czaszce Adama, pierwszego cżłowieka. Typ przedstawienia Frasobliwego z czaszką Adama jest charakterystyczny dla Lubelszczyzny i Podkarpacia.
Brodziaki
Korytków Duży
Korytków Duży
Głodny Koniec, część wsi Korytków Duży w pow. biłgorajskim woj. lubelskie (fot. 2014).

Chrystus Frasobliwy w typie lubelskim (z czaszką Adama) z początku XX w. w kapliczce kłodowej.
Korytków Duży
Anielów
Anielów
Kapliczka z ludową rzeźbą Chrystusa Frasobliwego z Anielowa w pow. garwolińskim na Mazowszu, w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (fot. 2016). Datowana na 1650 r. (data na frontowej ścianie) kapliczka, uważana jest za najstarszą zachowaną drewnianą kapliczkę w Polsce, a rzeźba za najstarszy zachowany przykład polskiej rzeźby ludowej.
Anielów
Zduny
Zduny
Zduny pow. łęczycki, woj. lódzkie (fot. 2018).
Kapliczka z Chrystusem Frasobliwym w Zdunach została ufundowana na pocz. XX w. przez Andrzeja Czerwińskiego i przetrwała do lat 90. Umieszczona była na wierzbie. Po ścięciu drzewa rozsypującą się ze starości kapliczką zaopiekowała się mieszkanka Zdun – Anna Stanikowska. Niestety, kapliczka nie przetrwała. W 2010 r. w ramach projektu "Pejzaż Wszystkich Świętych - rekonstrukcja krajobrazu kulturowego", prowadzonego przez Łódzki Dom Kultury, umieszczono w Zdunach nową kapliczkę z Chrystusem Frasobliwym, mającą podtrzymywać ciągłość kultrowego krajobrazu. Autorem figurki jest rzeźbiarz ludowy spod Łęczycy Stanisław Szymczyk.
Zduny
Durlasy
Durlasy
Kurpiowskie piaski były galerią sztuki. Często nie ustępującą uznanym ekspozycjom, tak jak w przypadku Chrystusa Frasobliwego z końca XIX w. przy drodze w Durlasach (gm. Lelis, pow. ostrołęcki) autorstwa Łukasza Raczkowskiego. Nieprzypadkowo użytkowe wytwory wiejskich bogorobów awansowały do miana sztuki dopiero w początkach XX w., gdy uczona sztuka stylowa "dorosła" do odchodzenia od realizmu, a siłę wyrazu starała się oddać przez odrzucenie reguł perspektywy czy geometryczne uproszczenie kompozycji. Okazało się, że takie środki formalne od wieków z powodzeniem, chociaż raczej nieświadomie i głównie z powodów trudności warsztatowych, stosują ludowi rzeźbiarze, i prowadzi ich to nieraz do imponujących efektów.
Zdjęcie Jacek Olędzki lata 50. XX w.
Durlasy
Dobczyce
Dobczyce
Dobczyce pow. myślenicki, woj. małopolskie (fot. 2013).

Prawdopdobnie najstarsze w Polsce, zachowane ludowe wyobrażenie Chrystusa Frasobliwego. Być może z pocz. XVII w. (1604). Płaskorzeźba na jednej z bocznych ścian podstawy krzyża. Przeczytaj artykuł o figurze.
Dobczyce
Stadniki
Stadniki
Stadniki gm. Dobczyce, pow. myślenicki, woj. małopolskie (dot. 2013).

Ludowa kamienna rzeźba Chrystusa Frasobliwego (św. Turbacyjo) we wnęce trójkondygnacyjnej figury z 1872 r.
Stadniki
Węgliska
Węgliska
Węgliska gm. Rakszawa, pow. łańcucki, woj. podkarpackie (fot. 2004).

Chrystus Frasobliwy w kapliczce z 2001 r. na drzewie w lesie.
Węgliska